Zadzwoń do nas
(+48) 664 911 855
(+48) 791 179 385
Od 1 października 2023 roku w Polsce weszły w życie znaczące zmiany w Kodeksie karnym. Jedną z najważniejszych reform jest podniesienie progu kwotowego, od którego kradzież będzie uznawana za przestępstwo – teraz wynosi on 800 zł (wcześniej było to 500 zł). Oznacza to, że kradzież o wartości powyżej tej kwoty nie będzie już traktowana jako wykroczenie, ale przestępstwo, za które mogą grozić surowsze kary.
Dodatkowo, zmiany dotyczą również zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne, w tym pedofilię. Za zgwałcenie dziecka sprawca może teraz otrzymać od 5 do 30 lat więzienia, a w niektórych przypadkach nawet dożywocie. Reforma ta również wydłuża okres przedawnienia takich przestępstw – karalność nie przedawni się, zanim ofiara ukończy 40 lat (wcześniej 30 lat).
Wprowadzono także nowe typy przestępstw, jak np. „przygotowanie do zabójstwa” oraz penalizację spożywania alkoholu po wypadku, zanim dojdzie do badania przez policję, co wzbudza pewne kontrowersje w środowisku prawniczym.
Te zmiany mają na celu zaostrzenie sankcji i wzmocnienie ochrony ofiar, zwłaszcza w sprawach o charakterze przestępstw seksualnych oraz przestępczości gospodarczej.
Zobacz także:
(+48) 664 911 855
(+48) 791 179 385
Szukaj nas na
Nasza Kancelaria świadczy profesjonalną pomoc prawną klientom indywidualnym w zakresie prawa rodzinnego i spadkowego. Ponadto świadczymy kompleksowe usługi mediacyjne dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Projekt i wykonanie: Smart Pixel